Ogłoszono upadłość i co dalej? Dalej niestety nie będzie z górki. Po upływie terminu do zgłaszania wierzytelności i przeprowadzeniu likwidacji majątku wchodzącego w skład masy upadłości, zgodnie z art. 49114 Prawa upadłościowego, syndyk składa sądowi projekt planu spłaty wierzycieli z uzasadnieniem albo informację, że zachodzą przesłanki do odmowy ustalenia planu lub umorzenia zobowiązań upadłego. Co to takiego plan spłaty i co powinien zawierać? O tym poniżej.
Uregulowanie zawarte w przepisach art. 49114 Prawa upadłościowego stanowi połączenie dwóch dotychczas całkowicie odmiennych regulacji. Znowelizowana instytucja łączy proces dotyczący składania i ustalania projektu planu podziału sum uzyskanych z likwidacji oraz proces zaspakajania wierzycieli w ramach planu spłat. Ustawodawca uznał, że zamiast sporządzać wiele planów podziału środków uzyskanych ze spieniężenia majątku dłużnika, w tym planów odrębnych i ostatecznego planu podziałów funduszy masy upadłości, syndyk opracuje jeden plan spłaty wierzycieli. I tak pierwsza spłata stanowi podział środków uzyskanych przez syndyka z likwidacji, kolejne raty zaś pochodzą już z uzyskiwanego wynagrodzenia upadłego.
Jak wygląda procedura ustalania planu?
Po przeprowadzeniu likwidacji majątku upadłego, lecz nie wcześniej niż po upływie terminu do zgłaszania wierzytelności, tj. 30 dni od publikacji ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (od 1 lipca 2021 roku w Krajowym Rejestrze Zadłużonych), syndyk obowiązany jest złożyć sądowi projekt planu spłat. Możliwość zakończenia likwidacji przed upływem terminu do zgłaszania wierzytelności jest możliwe jedynie w przypadku, gdy upadły nie posiada w ogóle majątku lub gdy majątek ten został określony w tzw. pre-packu.
W przypadku postępowania wszczętego wyłącznie na wniosek wierzyciela, syndyk przed przystąpieniem do przygotowania projektu planu spłat wzywa upadłego do złożenia oświadczenia, czy wnosi o sporządzenie planu spłat wierzycieli, ewentualnie umorzenie zobowiązań bez ustalenia planu spłat wierzycieli lub o warunkowe umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłat wierzycieli. Jeżeli dłużnik w postępowaniu wszczętym bez jego inicjatywy, na wezwanie syndyka oświadczy, że nie wnosi o sporządzenie planu spłat ani o umorzenie zobowiązań bez ustalenia planu lub o warunkowe umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłat, lub nie złoży żadnego oświadczenia (zachowa się biernie), sąd wyda postanowienie o zakończeniu postępowania. Jeżeli z kolei dłużnik, który nie wnioskował o ogłoszenie własnej upadłości, w odpowiedzi na wezwanie syndyka lub z własnej inicjatywy, złoży oświadczenie, iż wnosi o sporządzenie planu spłat wierzycieli albo o umorzenie zobowiązań bez ustalenia planu, albo o warunkowe umorzenie zobowiązań bez ustalenia planu spłat, wówczas syndyk postępuje tak jak w wypadku upadłości wszczętej na wniosek dłużnika.
Przed złożeniem w sądzie projektu planu spłaty wierzycieli syndyk ma obowiązek kolejno doręczyć dłużnikowi i wierzycielom:
- projekt planu spłaty z uzasadnieniem, lub też informację, że zachodzą przesłanki do odmowy ustalenia planu spłat bądź przesłanki do umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłat, lub podstawy do warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłat;
- pouczenie o prawie do wnioskowania o wyznaczenie rozprawy;
- zobowiązanie do złożenia stanowiska w przedmiocie projektu planu lub występowania wymienionych w informacji przesłanek, w terminie 14 dni.
Zgłoszenie stanowiska upadłego lub któregoś z wierzycieli dokonane po złożeniu przez syndyka projektu planu spłaty albo informacji, że zachodzą przesłanki do odmowy ustalenia planu, umorzenia bądź warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu, pozostawia się bez rozpoznania. Oznacza to, że takie stanowisko nie ma już wpływu na dalsze decyzje sądu.
Po upływie wyżej wskazanych 14 dni, syndyk składa sądowi:
- projekt planu spłaty wierzycieli z uzasadnieniem albo informację, że zachodzą przesłanki do odmowy ustalenia planu spłat bądź przesłanki do umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłat, lub podstawy do warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłat;
- dowody doręczenia upadłemu oraz wierzycielom ww. dokumentów wraz z pouczeniem i zobowiązaniem do złożenia stanowiska;
- stanowisko upadłego i wierzycieli, lub informację, że upadły lub wierzyciele nie złożyli stanowiska wraz z podaniem przyczyny jego niezłożenia.
Po otrzymaniu projektu planu spłaty sąd wydaje postanowienie w przedmiocie:
- ustalenia planu spłaty wierzycieli, lub
- umarzenia zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, lub
- warunkowego umarzenia zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, lub
- odmowy ustalenia planu spłat albo umorzenia zobowiązań lub warunkowego umorzenia zobowiązań.
Ważne! Postanowienie sądu obwieszcza się w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.
Wydanie powyższych orzeczeń wymaga przeprowadzenia rozprawy jedynie gdy upadły, syndyk lub wierzyciel złożył wniosek o przeprowadzenie rozprawy. Jeżeli owego wniosku sąd nie otrzymał, sprawa zostaje rozpoznana na posiedzeniu niejawnym.
W przypadku braku zgłoszeń wierzytelności i braku wierzytelności, które podlegają umieszczeniu na liście wierzytelności z urzędu (wierzytelności zabezpieczone rzeczowo na majątku dłużnika np. hipoteka lub wierzytelności pracownicze), syndyk zawiadamia sąd o takim stanie rzeczy. Sąd z kolei wydaje postanowienie o umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli. Wyjątkowo zaś, mimo braku zgłoszeń wierzytelności i wierzytelności uwzględnianych z urzędu, syndyk przygotowuje projekt planu spłat lub informację o przesłankach o umorzeniu postępowania, jeżeli w toku postępowania nie zostały zaspokojone koszty należne syndykowi tymczasowo pokryte przez Skarb Państwa lub inne zobowiązania masy upadłości.
Na postanowienie sądu, zarówno upadłemu jaki i każdemu z wierzycieli, przysługuje zażalenie. Termin do wniesienia zażalenia biegnie od daty obwieszczenia sądu i wynosi tydzień. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy postanowienie zostało wydane po przeprowadzeniu rozprawy (art. 49114 ust. 4 Prawa upadłościowego). W tym wypadku termin tygodniowy do wniesienia dla uczestników obecnych na rozprawie biegnie od daty rozprawy.
Co zawiera plan spłaty?
Ustalając plan spłaty wierzycieli, sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe upadłego, konieczność utrzymania upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu (w szczególności ich potrzeby mieszkaniowe), wysokość niezaspokojonych wierzytelności i szanse ich zaspokojenia w przyszłości.
W postanowieniu o ustaleniu planu spłaty sąd określa, w jakim zakresie i w jakim czasie konsument będzie obowiązany spłacić zobowiązania wynikające z listy wierzytelności i jaka część zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty. Okres spłaty nie może być dłuższy aniżeli trzydzieści sześć miesięcy. Jeżeli jednak sąd ustali, iż upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, plan spłaty wierzycieli nie może być ustalony na okres krótszy niż trzydzieści sześć miesięcy, lecz nie dłuższy niż osiemdziesiąt cztery miesiące.
Ważne! W okresie wykonywania planu spłaty, nie jest możliwa egzekucja wierzytelności powstałych przed ogłoszeniem upadłości.
Reasumując plan spłaty jest okresem próbnym ustalonym przez sąd, w którym badana jest uczciwość i rzetelność płatnicza upadłego. Jeżeli konsument będzie wykonywał swoje zobowiązania w sposób prawidłowy, może liczyć na oddłużenie, tj. umorzenie niespłaconych w trakcie postępowania upadłościowego wierzytelności powstałych przed ogłoszeniem upadłości.
Co dalej?
Jeżeli nie znalazłeś wszystkiego co jest potrzebne do załatwienia Twojej sprawy lub potrzebujesz pomocy w jej przeprowadzeniu, napisz do nas -> KONTAKT. Postaramy się pomóc!